Кашель – що це таке?

12.05.2017

Кашлем називають мимовільні форсовані видихи, які обумовлені роздратуванням кашльових рецепторів бронхів і гортані, глотки, а також легеневої тканини. При кашлі виникають характерні звуки в результаті проходження повітря по звужених дихальних шляхах. По суті, кашель – це різкі дихальні рухи, спрямований на очищення дихальної системи від скупчень мокротиння, слизу, частинок пилу, сторонніх предметів та іншого.

Кашель – це симптом захворювань, він може проявлятися при різних хворобах, це можуть бути і респіраторне ураження, що уражає органи дихання, і інші патології – хвороби травлення, обміну речовин, неврологічні хвороби, прояви алергії. Кашель – це суб’єктивно неприємний симптом, сильний кашель може призводити до осиплості голосу, неспокою, порушень сну і проблем прийому їжі. У дітей раннього віку кашель супроводжується вираженим занепокоєнням, плачем і навіть блювотою.

Механізм виникнення кашлю досить простий – кашлеві поштовхи виникають в результаті роздратування особливих, так званих «швидких» рецепторів, які розташовані в респіраторному тракті, або при подразненні дихального центру в головному мозку – ці рецептори реагують на механічні подразнення і хімічні речовини. Також кашель виникає при подразненні «повільних» рецепторів, які, в свою чергу, вже реагують на виділення медіаторів запалення, особливих речовин, що виникають при розвитку запальних (або алергічних) процесів.

Важливо пам’ятати, що рідкісні покашлювання у дітей раннього віку, особливо на першому році життя, є варіантом норми. Таким способом здорові дітлахи видаляють скупчення слизу і пилу, дрібних сторонніх частинок з глотки, трахеї і гортані. В середньому за нормальних умов малюки покашлює до 10-15 разів на добу. Здебільшого, кашель може виникати вранці, так як за ніч може зібратися слиз, оскільки малюк лежить без руху, і вранці малюки можуть покахикувати частіше.