Лікування кашлю у дітей

12.05.2017

Існують прості «побутові» заходи, які тим не менш ефективно допомагають позбутися від надлишкової слизу в дихальних шляхах дитини і полегшити його кашель:

  1. Створити в приміщенні, де мешкає дитина, вологий і прохолодний клімат. Щоб зволожити дихальні шляхи, необхідно, щоб малюк просто дихав вологим повітрям. Підвищити вологість в приміщенні можна за допомогою побутового Парозволожувача. Немає Парозволожувача – можна використовувати інгалятор-небулайзер. Підвищена вологість повітря значно полегшує кашель і покращує стан легенів.
  2. Полегшити кашель у дитини (чи зробити мокротиння рідшим), необхідно знизити в’язкість крові. Найпростіший спосіб зробити це – як слід напоїти малюка. Для цього підійде і звичайна вода, і фруктовий компот, і морс, і чай. Причому, що цікаво: краща ефективність будь-яких відхаркувальних лікарських засобів в порівнянні з ефективністю частого пиття і перебування у вологому прохолодному кліматі наукою ще досі не визначена! Простіше кажучи: якщо ви подкорегуєте клімат в дитячій і будете рясно поїти дитину, це «спрацює» проти кашлю у дитини ефективніше, ніж якщо ви станете давати малюкові відхаркувальні ліки.
  3. З кашляючою дитиною потрібно гуляти! Це дуже поширений міф – мовляв, якщо малюк кашляє і сопливих, то гуляти йому не варто. Насправді все рівно навпаки! Якщо у дитини немає високої температури (вище 38 ° С), з ним не тільки можна, а й треба щодня гуляти. Щоб в буквальному сенсі слова вентилювати дихальні шляхи.

Дійсно, досвідчені лікарі рекомендують «боротися» з дитячим кашлем в першу чергу «побутовими» методами, які ми перерахували вище. Проте, лікарський спосіб лікування кашлю теж існує. У випадку з дітьми до 6 років проти кашлю застосовують препарати двох типів:

  1. Ліки, що пригнічують кашльовий рефлекс. Коли застосовують препарати першої категорії – пригнічують кашель? І навіщо його взагалі пригнічувати, коли сам по собі механізм кашлю задуманий природою для того, щоб врятувати наші легені від ризику запалення? Препарати, що пригнічують кашель застосовують в тих випадках, коли сам процес кашлю не пов’язаний з станом легенів. Наприклад, сильний кашель, як правило, пов’язаний не з ураженням легень, а з тим, що порушується мозковий центр, який «відповідає» за кашель (дратуються так звані кашлеві рецептори). Крім того, кашель часто виникає і від зовнішніх факторів – багато пилу в повітрі, або гар, або дим. Тобто в тих випадках, коли кашель не залежить від кількості слизу в легенях, а працює лише як захисний механізм проти «чужорідних і шкідливих» частинок, разом з повітрям і подався в легені. Кашльовий рецептор дратується, але з мокротою це не пов’язано, вона не утворюється, і впливати на неї немає необхідності. А ось сам кашель вгамувати потрібно – тоді і застосовують препарати, що пригнічують кашель. Запам’ятайте, лікарські засоби, які «відключають» кашель (тобто пригнічують сам кашльовий рефлекс), має право призначати тільки лікар!
  2. Відхаркувальні засоби від кашлю (це препарати, які збільшують кількість мокротиння, розріджуючи слиз). Впливаючи на мокроту, відхаркувальні засоби роблять її рідшою і тим самим полегшують відкашлювання. Не дивуйтеся, якщо після застосування відхаркувальних препаратів (для дітей вони, як правило, випускаються у вигляді сиропів і мікстур), ваш малюк стане кашляти дужче. Така дія ліків – вони розріджують мокротиння, перетворюючи сухий кашель в так званий вологий. Слизу стає більше за обсягом, і організм буде намагатися очистити від неї дихальні шляхи якраз за допомогою кашлю. На якийсь час кашель стане інтенсивніше, зате легені і бронхи нарешті позбудуться згустків слизу. Відповідно, і ризик ускладнень значно знизиться. Відхаркувальні препарати з тією або іншою часткою ефективності впливають на мокроту, розріджуючи її. Як правило, після прийому подібних засобів кашель спочатку посилюється (так мокрота нарешті залишає легені), а потім навпаки – стає тихіше. Однак повторимося: вологий і прохолодний клімат в будинку, а також рясне пиття впливають на мокроту в легенях не менш ефективно (а в багатьох випадках – навіть краще), ніж будь-який відхаркувальний засіб.